Uçak Teknolojisi

Uçak Teknolojisi programı 2 yıllık eğitim süresini kapsayan ön lisans programıdır. İstanbul Rumeli Üniversitesi Uçak Teknolojisi Programının müfredatı, Uçak Bakım Teknisyenliği lisanslandırmasında gerekli olan teorik eğitim modüllerine uygun olarak hazırlanmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz, aldıkları her modül karşılığı dersten dönem sonunda modül sınavına girerek, eğitimlerinin sonunda lisanslandırma için gerekli modül sürecini tamamlamaktadır.

Uçak Teknolojisi Programı, genel anlamda hava araçlarının emniyetli ve güvenli bir şekilde uçurulmasını sağlayan, Uçak/ Helikopter bakım-onarım teknisyenlerinin yetiştirilmesini amaç edinmiştir. Bu çerçevede programımız, ülkemizde ve dünyada hızla gelişmekte olan havacılık sektörünün teknik eleman ihtiyacını bilim, teknoloji ve inovatif gelişmeler ışığında karşılayacak donanıma sahip, kalifiye elemanlar yetiştirmeyi kendisine görev edinmiştir. Uçak Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; havacılık sektöründe hizmet veren işletmelerde imalat, bakım-onarım, proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümlerde görev yapabilmektedir. Başta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olmak üzere sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının temsilcileri programımız kapsamında öğrencilerimizle bir araya gelmektedir.

Uçak Teknolojisi programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, ÖSYM’nin yapmış olduğu Dikey Geçiş Sınavı ile 4 yıllık lisans programlarından birinde lisans eğitimlerine devam edebilmektedir.

Mezunlar

Uçak Teknoloji Programı öğrencileri mezuniyet sonrasına havacılık sektöründe imalat yapan “TAI, TEI, Kale Havacılık, Alp Havacılık, PFW, Fokker” gibi firmalarda veya “THY, Turkish Technic, MNG Teknik, My Technic gibi büyük çaplı bakım onarım firmalarında teknik eleman olarak çalışabilmektedirler. Mezunlar; uçak sanayisinde, bakım onarım kuruluşlarında (MRO), havayolu işletmelerinin ilgili bakım kuruluşlarında iş bulma imkânına sahiptirler.

UÇAK TEKNOLOJİSİ ÖĞRENCİLERİNE ÖZEL PPL, (A)TPL EĞİTİMİ!


İstanbul Rumeli Üniversitesi Uçak Teknolojisi öğrencileri, ön lisans programına devam ederken RumeliSEM Uçuş Okulu tarafından kendilerine sunulan PPL, ATPL eğitim imkanından yararlanma hakkına sahip olurlar. Bu sayede; ders programlarına uygun düzenlenmiş eğitim programı ile Uçuş Akademisini de başarı ile tamamlamaları durumunda; mezun olurken ön lisans diplomaları PPL (Hususi Pilot Lisansı) na sahip Yine PPL lisansına sahip olan öğrencilerimiz, ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı)na sahip olabilirler.

Tüm dünyada bir akademi eğitimi olan pilotluk; her geçen gün değer kazanacak olan havacılık meslek gruplarının en gözde olanlarındandır ancak eğitim sürecinin detaylı olarak bilinmesi gerekmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Uçak Teknolojisi öğrencileri için verilen PPL teorik eğitimi yine özel olarak yapılacak olan eğitim takvimi ile öğrencilerimizin hem ön lisans eğitimini güçlendirecek hem de aynı zamanda üniversite hayatları süresince bir meslek daha kazanmalarına olanak verecektir.

PPL Eğitimi : 112 saat teorik dersten oluşmaktadır. Derslerin ardından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sınavı başarı ile tamamlayan öğrenciler; 45 saatlik uçuş eğitimine devam edebilir ve bu eğitimler sonunda kontrol uçuşlarını başarı ile tamamladıklarında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen Hususi Pilot Lisansına sahip olurlar.

Uçak Teknolojisi mezun öğrencilerimizin sektörde çalışma alanlarının çeşitliliğine pilot lisansı da eklenince şüphesiz sektörde yıldız gibi parlayacaklardır. İstanbul Rumeli Üniversitesi Uçak Teknolojisi Öğrencileri LİSANS PROGRAMLARINA DEVAM EDERKEN; ÇİFT ANADAL yapma hakkına sahip oldukları gibi aynı zamanda PİLOTAJ Eğitimi de alma şansına sahiptirler.

 

Menü
X